ברוך גיאן. צלם ומורה דרך

סיורי ירושלים

מסנטיגו ועד סנט ג'יימס - סיור לאורך רחוב יפו

jaffa.strרחוב יפו הינו הרחוב הראשי של העיר מאז הקמת העיר החדשה, וחלק מהדרך המרכזית שהוליכה מנמל יפו לירושלים. לאורכה רכבו על חמורים, במרכבות ולימים במכוניות. התוואי נשמר כשהיה, אולם בשנים האחרונות עבר הרחוב מתיחת פנים וחזיתות הבתים שוקמו בחלקם והרכבת הקלה, השקטה והלא מזהמת עוברת למלוא אורכו של הרחוב, ולצידו הולכי הרגל.בתחילת הרחוב הוצב גשר המיתרים הענק שתכנן סנטיאגו דה קאלטראבה הספרדי, שם נתחיל את סיורינו, נבקר בשכונת רוממה על בתיה הנאים, נראה את בית חולים שערי צדק לשעבר, היום משרדי רשות השידור. כמו כן, נגיע לשכונות כמו אבו בסל ועזרת ישראל אשר נבנו על שפת הרחוב.
נראה את אכסניית זהרי חמה עם שעון השמש הענקי בראשו, את הבית המקולל והכתובות מתקופת המנדט בצומת הרחובות יפו המלך ג'ורג'. נכיר את המושג המשולש הירושלמי ונסיים בבניין ג'נרלי ובתי הארמנים שבפתחם מופיע סמל הקהילה הארמנית, שמו של פטרונם סנט ג'יימס.

והאנגלי אז בארץ... מסע אל ימי המנדט הבריטי

sant.andrus alenby

הבריטים כבשו את ירושלים בדצמבר 1917. אלנבי ירד מסוסו בשער יפו ונאם בהתרגשות בפני נציגי העדות השונות בעיר. התייחסותם לירושלים הייתה של הערצה לעיר והתרגשות ממה שהיא מסמלת.
תקופת המנדט הייתה קצרה ביותר, סך הכל 30 שנה, אבל השינוי שחוללו הבריטים היה משמעותי. בתקופתם העיר שילשה את עצמה הן מבחינת האוכלוסייה והן מבחינת שיטחה.במהלך הסיור נבקר במספר אתרים המייצגים את התקופה: נבקר בהר הצופים, בבית הקברות הבריטי ובקמפוס האוניברסיטה בהר הצופים, מלון פאלאס (היום ולדורף אסטוריה), מלון המלך דוד המפורסם ומתחם ימקא שמולו, וכמו כן נגיע אף לכנסיית סנט אנדרוז הסקוטית. ניתן לסיים בביקור במושבה הגרמנית, שהוקמה ב1873 ובימי המנדט ידעה ימים סוערים במיוחד.

היפה בערי המזרח - ירושלים בתקופת בית שני

westside oldsity

בתקופת בית שני הגיעה ירושלים לשיאי בנייה ויופי, עד שפליניוס אמר עליה היפה בהרי המזרח. עוד נאמר שמי שלא ראה את בניין בית המקדש לא ראה בניין נאה מימיו. כיום אמנם לא ניתן לראות את בית המקדש, אבל הרבה נותר מסביב למתחם ובמרומי העיר העליונה שם התגוררו משפחות הכהונה, עשירי ירושלים.

במסגרת סיורנו נראה את מגדל פצאל שבנה הורדוס וקרוי על שם אחיו, נבקר ברובע ההרודיאני, אתר בן חמישה בתי פאר מתקופת בית שני ובו פסיפסים ומקוואות וכן תצוגה יוצאת דופן של כלי בית עתיקים. נבקר בחפירות הכותל, מרכז דוידסון ובו נראה תצוגה אור קולית על המקדש ותערוכת מטבעות וכתובות מימי הבית השני. במערב הר הבית ובדרומו נראה את קשת רובינסון, שריד לגרם מדרגות ענק שחיבר את הרחוב עם הר הבית, נלך ברחוב העתיק ונראה גם את מדרגות חולדה ושערי חולדה.

במסגרת הסיור ניתן לשלב את מנהרות הכותל המערבי, תעלה שחלקה חפירה ארכיאולוגית החושף את הכותל המערבי למלוא אורכו, וחלקה מנהרת מים קדומה.

מסע צליינות בעיר הקודש

Church-of-the-Holy-Sepulchre

ירושלים היא אחת מן הערים החשובות ביותר לעולם הנוצרי, אם לא החשובה שבהן. המקום בו הלך ישוע בימיו האחרונים, התבודד, אכל את הסעודה האחרונה עם תלמידיו. המקום בו הוסגר לרומאים, נצלב ונקבר. וכן בסופו של דבר על פי אמונת הנוצרים עלה לשמיים.

בסיור נערוך ביקור ברובע הנוצרי על מתחמי העדות השונות. הפטריארכיה הלטינית, הפטריארכיה היוונית, המתחם הקופטי והאתיופי וגם הארמני. נבקר בכנסיית הקבר, המקום בו נצלב ונקבר.
ניתן אך לערוך ביקור בהר הזיתים, בו נבקר בכנסיית אליאונה וכנסיית העלייה, תצפית על הר הבית והעיר העתיקה, כנסיית האדון בכה, גת שמנם וקבר מרים.

הרכבת לירושלים ופארק המסילה

rail.station

זהו מסלול חדש שתוכנן והסתיים לאחרונה [2013]. לירושלמים ולמבקרים נוסף מתחם חדש לבלות בו: תחנת הרכבת שהייתה נטושה והרוסה בחלקה קמה לחיים חדשים. במבנה מוצגות תערוכות מתחלפות, ולצידן בתי קפה ומסעדות שוקקים.

המסילה הושארה במקומה ובין אדני הרכבת הונחו לוחות בטון דמויי עץ שהפכו למסלול להולכי רגל ולצידו נסלל מסלול לרוכבי אופניים וניטעו עצי דולב רעננים. ניתן ללכת מתחנת הרכבת הישנה, לאורך בתי הטמפלרים של המושבה הגרמנית ושכונת בקעה, לראות מה שנותר מן השכונה מקור חיים, לעבור בין בתי הכפר בית צפאפה ולסיים בתחנת הרכבת במלחה.

אתם כאן: ראשי סיורי ירושלים